Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą w Polsce słyszała o kontach firmowych. Ich ofertami zasypują nas banki, często oferując przy tym liczne bonusy i dodatki za korzystanie z takiego rachunku. Czy posiadanie firmy w Polsce zobowiązuje przedsiębiorcę do posiadania konta firmowego? Czy konto firmowe jest obowiązkowe? Jaki jest koszt jego prowadzenia? Dlaczego warto posiadać rachunek firmowy? Na te pytania odpowiemy w tym artykule, zapraszamy do lektury.

Kiedy konto firmowe jest obowiązkowe?

Konto firmowe jest obowiązkowe w niektórych przypadkach, a obowiązek ten zależy od formy prowadzonej działalności gospodarczej. Konto firmowe konieczne jest w sytuacji, kiedy dokonywane będą transakcje pomiędzy dwoma przedsiębiorcami. Wymóg prowadzenia rachunku firmowego dotyczy również transakcji, których kwota będzie przekraczać 15000 złotych.

Konto firmowe wymagane jest od działalności, które chciałyby znaleźć się na białej liście płatników podatku VAT oraz tych, które wykonują przelewy za towary i usługi opisane w załączniku ustawy o podatku VAT. Należą do nich chociażby usługi budowlane, węgiel czy paliwo.

Czemu warto mieć konto firmowe?

Konto firmowe, które służyłoby wyłącznie do przeprowadzania transakcji związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, ma wiele zalet. Takie rozwiązanie w znacznej mierze ułatwia prowadzenie księgowości, jasno oddzielając wydatki firmowe od tych prywatnych. To rozwiązanie niezwykle korzystne, które nie pozostawia pola do interpretacji Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędowi Skarbowemu sprawdzającemu dochody. Co więcej, opłaty za prowadzenia konta firmowego można wrzucić w koszty!

Prowadzenie dwóch rachunków, prywatnego i firmowego, pozwala na zbudowanie dodatkowych więzi z bankiem. Starając się w przyszłości o kredyt firmowy, jako klient indywidualny i firma, często otrzymamy korzystniejsze oferty. Co więcej, posiadanie rachunku firmowego umożliwia przedsiębiorcy przyjmowanie płatności kartą, wydawanie pracowniczych kart służbowych oraz udzielanie kredytu na swoje towary klientom. Pozwala też łatwiej wydzielić koszty z faktury na firmę od zakupów prywatnych, co jest podstawą balansu finansowego przedsiębiorcy.

Ile kosztuje prowadzenie konta firmowego?

Koszt prowadzenia rachunku firmowego różni się, w zależności od wybranej przez przedsiębiorcę oferty. Zdecydowana większość rachunków firmowych może być darmowa, jeśli spełnione zostaną comiesięczne warunki przedstawione w ofercie. Może to być na przykład wykonanie określonej liczby transakcji na określoną kwotę lub zrobienie przelewu na konto US lub ZUS.

Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę konta firmowego, warto przejrzeć rankingi rachunków firmowych w internecie. Znajdą tam państwo jasno przedstawione porównanie ofert różnych banków i będą mogli wybrać tę, która będzie najbardziej dopasowana do aktualnych potrzeb firmy. Jedne konta są lepsze do kredytów czy leasingów, inne sprawdzą się w przypadku małych działalności jednoosobowych.

Czego nie robić na koncie firmowym?

Konto firmowe nie powinno służyć do wykonywania zakupów prywatnych, szczególnie jeśli chcielibyśmy potem wrzucić jej w koszta prowadzenia działalności gospodarczej. W celu prowadzenia klarownej księgowości, należy unikać również wykonywania przelewów prywatnych z rachunku firmowego.

Całkowita separacja wydatków prywatnych i firmowych, a najlepiej wykorzystanie do nich kolejno konta osobistego i firmowego, pozwolą też na uniknięcie problemów z US i ZUS. Ze względów praktycznych, polecamy takie rozwiązanie każdemu przedsiębiorcy. Wypłaty oraz przelewy dla kontrahentów, płatności z rat z zakupów na firmę czy jakiekolwiek inne firmowe wydatki — najlepiej mieć je w jednym miejscu.