Zablokowanie karty

Zablokowanie karty            

W dzisiejszych czasach większość z nas posługuje się swoją kartą płatniczą przy dokonywaniu zakupów w sklepach, marketach, instytucjach czy tez płacąc kartą w internecie. Nieraz i po kilka razy dziennie wyciągamy ją z naszego portfela, by kupić bilet w autobusie, wyciągnąć gotówkę z bankomatu lub zapłacić w sklepie. Często albo wręcz prawie zawsze posiadamy kartę przy sobie i wszędzie z nią chodzimy. Dlatego aby móc chronić nasze środki a jednocześnie mieć poczucie bezpieczeństwa, jest możliwość

 

Zablokowania karty płatniczej

Oznacza to czasowe zablokowanie wszystkich transakcji z użyciem karty. To przydatne rozwiązanie, kiedy obawiamy się o bezpieczeństwo naszej karty, np. podczas jakichś imprez masowych – na koncertach. Nie chcemy zostawiać portfela w domu, bo wiadomo że będzie przydatny w trakcie takich imprez, a jednocześnie chcemy mieć pewność, że nasze oszczędności nie trafią w niepowołane ręce.

Blokada karty przyda się również podczas wyjścia na siłownię czy na basen, kiedy musimy zostawić rzeczy osobiste w szafce zamykanej na marnej jakości kluczyk.

Możemy też kartę zablokować będąc w hotelu, w którym nie ma sejfu, gdy nie chcemy nosić przy sobie wszystkich dokumentów. Albo podczas specjalistycznych badań, gdy musimy rzeczy osobiste zostawić w odrębnym miejscu.

Kartę można zablokować też wtedy, gdy mamy chociaż cień ryzyka lub podejrzenie, że ktoś nieuprawniony może posłużyć się naszą kartą.

Zablokowanie kartyTymczasowa blokada przyda się również wtedy, gdy mamy podejrzenie, że ją zgubiliśmy lub ktoś nam ją ukradł. W części przypadków sami znajdujemy kartę, w szczególności kobiety, gdy zmieniają torebki, przekładają do innego portfela albo do plecaka. Dlatego zanim znajdziemy kartę warto ją zablokować, zanim ostatecznie zdamy sobie sprawę, że jednak karta została bezpowrotnie utracona.

W odróżnieniu od zastrzeżenia, blokada karty jest czasowym uniemożliwieniem korzystania z tego instrumentu płatniczego, dlatego jest to sytuacja odwracalna. Tymczasowa blokada pozwala łatwo zablokować i odblokować kartę płatniczą. Kartę zablokować można w dowolnym momencie np. korzystając z podręcznej aplikacji mobilnej banku, infolinię czy serwis bankowości internetowej. Wcześniej należy sprawdzić  jaki sposób blokowania karty jest dostępny w Twoim banku.

Nie ma wskazanego maksymalnego czasu trwania blokady. Można ją zablokować i odblokować w dowolnym czasie. Można tez tą sytuację powtarzać w zależności od potrzeb.

Funkcja tymczasowej blokady dotyczy kart debetowych, kart przedpłaconych, a także kart kredytowych.

Blokada karty polega na tym że, po  włączeniu tej usługi nie można płacić taką kartą w sklepach i innych instytucjach. Nie można też  korzystać z płatności zbliżeniowych telefonem poprzez kartę płatniczą. Nie można również płacić za zakupy w Internecie przez podanie wymaganych danych karty (numeru, daty ważności, kodu CVV/CVC). Nie można też wpłacać i wypłacać pieniędzy z bankomatu oraz wpłatomatu.

Należy jednak pamiętać iż czasowa blokada kart nie obejmuje operacji, które nie blokują pieniędzy na Twoim koncie online, czyli np. płatności zbliżeniowe bez PIN.

Zablokowanie karty nie oznacza, że od tego momentu na zawsze będzie ona już bezużyteczna, a my stracimy możliwość dalszego posługiwania się tym narzędziem. Wręcz przeciwnie – wystarczy jej odblokowanie, by karta była znów w pełni użyteczna. Zablokowana przez Ciebie karta płatnicza do bankomatu może więc odzyskać swoją funkcjonalność.