Faktura na firmę a zakup prywatny — jak je odróżnić?

Wielu przedsiębiorców stara się generować jak największe koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co nie może dziwić. Im większe one będą, tym mniejszy będzie podatek dochodowy. Niestety, niektórzy właściciele firm znacznie przesadzają i biorę fakturę VAT dosłownie na każdy zakup, pomimo tego, iż możliwość odliczenia podatku przysługuje jedynie wydatkom firmowym. Jak odróżnić zakup prywatny od zakupu firmowego? Jakie koszty można wziąć na firmę, a których należy unikać? Jakie są kary za wrzucenie w koszta zakupu prywatnego? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule, gorąco zapraszamy państwa do lektury.

Jak odróżnić zakup prywatny od zakupu firmowego?

Zakup prywatny warto oddzielić od zakupów firmowych. Najkorzystniejszym z rozwiązań będzie dokonywanie płatności osobnymi kartami płatniczymi. Dla zakupów prywatnych kartą przypisaną do konta osobistego, a dla zakupów firmowych tą od konta firmowego. Lepiej robić w ten sposób, nawet jeżeli przelew prywatny z konta firmowego jest możliwy, a kartą opłacać można osobiste zakupy.

Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych sankcji, które mogą spotkać przedsiębiorcę ze strony skarbówki w przypadku wpisania zakupu prywatnego w koszta. A jak odróżnić zakup prywatny od zakupu firmowego? Jest to stosunkowo proste oraz zostało uregulowane w polskim prawodawstwie. Zakupem firmowym, który możemy odliczyć od podatku, nazywamy kupno towaru lub usługi, która jest ściśle związana z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jakie koszty można wziąć na firmę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, na firmę można zakupić wszelkie towary, które będą powiązane z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej. Pod tą definicją kryją się między innymi:

  • towary handlowe i materiały;
  • zakupy paliwa lub gazu do pojazdów służbowych;
  • opłaty za prowadzenie konta firmowego lub abonamenty telefoniczne na telefony firmowe;
  • materiały biurowe;

Jakich zakupów prywatnych lepiej nie brać na fakturę?

Wydatki prywatne nie są traktowane jako koszt podatkowy, dlatego lepiej unikać brania którychkolwiek z nich na fakturę. Powyższego stwierdzenia nie zmienia fakt wzięcia faktury na firmę przy dokonywaniu zakupu prywatnego, dalej, w oczach urzędu skarbowego, będzie to zakup prywatny.

Spora część wydatków, które nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie może być wliczona w koszty, mimo iż pozornie mogłoby wydawać się inaczej. Są to na przykład wydatki na:

  • wszelakiego rodzaju karnety;
  • wizyty lekarskie oraz szczepienia;
  • okulary i soczewki;
  • polisy ubezpieczeniowe;
  • kurs na prawo jazdy.

Zakupy prywatne na firmę — kary i kontrole

W przypadku kontroli urzędu skarbowego oraz stwierdzenia nieprawidłowości, a szczególnie udowodnienia faktu, iż przedsiębiorca brał fakturę na wydatki prywatne, a następnie odliczał od niej podatek VAT, zostanie on oskarżony o celowe zaniżanie należnego zobowiązania podatkowego. Urząd Skarbowy sprawdza dochody wyrywkowo i wielu przedsiębiorców nie miało z kontrolą do czynienia, ale w razie problemów można sporo stracić.

W powyższej sytuacji to przedsiębiorca musi udowodnić skarbówce, iż taka transakcja nie była zakupem prywatnym. Jeśli mu się to nie uda, urząd skarbowy obliguje go do zapłaty pozostałej części należnego podatku wraz z odsetkami. Jeśli działanie przedsiębiorcy zostanie uznane za celowe, może przybrać charakter przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, które może zostać ukarane grzywną w wysokości aż do 720 stawek dziennych.