Blokada konta bankowego – kiedy jest konieczna?
Co daje nam blokada konta bankowego? W ciągu całej naszej historii korzystania z konta jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw. Część z nich wynikać może z naszej winy, a część zaistnieć może jako zupełnie niezależny od nas splot zjawisk. Przynajmniej raz w życiu każdy z nas padł ofiarą kradzieży. Zdarzyć się może, że pójdziemy na imprezę, gdzie przewijać się będzie
mnóstwo ludzi, pozostawimy torbę na wieszaku pewni, że nic się złego nie wydarzy. Po powrocie do domu możemy ze zgrozą zauważyć, że nie ma nie tylko telefonu, ale także i portfela z wszystkimi naszymi pieniędzmi oraz kartą płatniczą i dokumentami. W pierwszej chwili pojawia się niedowierzanie i panika. Racjonalnie myślące osoby natychmiastowo zaczynają robić wszystko, co pozwoli zablokować kartę płatniczą, by złodziej nie wypłacił z bankomatu reszty naszych pieniędzy. Dziś, aby wypłacić z cudzego konta środki, wcale nie trzeba znać pinu. Złodzieje wynajdują coraz to lepsze i ciekawsze sposoby na dotarcie do kont swoich ofiar. Momentami wydają się one naprawdę zadziwiające.
Blokada konta bankowego – szybkie działania przynoszą efekty
Żeby zablokować konto bankowe wcale nie trzeba czekać do rana, by zadzwonić do infolinii i opowiedzieć o zdarzeniu, które nas spotkało. Wiele banków ma czynne infolinie niemal przez całą dobę, więc można zadzwonić pod wskazany numer niemal natychmiast po tym, gdy zauważymy, że zostaliśmy okradzeni lub zgubiliśmy jakimś trafem kartę z portfela. Karta do bankomatu może zostać więc zablokowana w trybie natychmiastowym. Od chwili zablokowania nikt nie będzie miał dostępu do naszego konta. Blokada konta bankowego może zostać nałożona na różne okresy, od kilku dni do kilku miesięcy, w zależności od tego, czy daną kartę płatniczą uda się odzyskać, czy też nie. Zazwyczaj konto pozostaje zablokowane do momentu, gdy zostanie wydana nowa karta. Najwygodniej jest jednak założyć zupełnie nowe konto, przenieść na nie pieniądze z tego zablokowanego i nauczyć się pilnować własnej torebki oraz portfela. Osoby, które dostały nauczkę wcześniej, najczęściej rozsądniej podchodzą do sytuacji, gdzie panuje większe ryzyko bycia okradzionym lub zgubienia cennych rzeczy.
Blokada konta bankowego – z naszej winy
Nastąpić może np. w sytuacji, gdy debet na naszym koncie trwa zbyt długo. Ustalono, że debety na kontach bankowych trwać mogą maksymalnie 30 dni. Po przekroczeniu tego okresu bank ma prawo zablokować dane konto. Zanim to się jednak zdarzy, jest jeszcze kilka dni, czasami nawet tydzień, by uregulować debet. Na adresy pocztowe przychodzą więc monity i ponaglenia. Do przedłużającego się debetu na zablokowanym koncie dochodzą jeszcze ustawowe odsetki. Konto zostaje automatycznie odblokowane w sytuacji, gdy wpłyną na nie pieniądze regulujące cały debet i gdy okazuje się, że pod kątem bieżących środków znajdujemy się znowu „na plusie”. Jeśli debet nie zostaje spłacony, dług zostaje wprawiony w egzekucję komorniczą, a konto zostaje zlikwidowane. Pogarsza się nasza opinia w Biku.
Innym powodem blokady konta bankowego może być niedopełnienie obowiązków podatkowych. Urząd Skarbowy po sprawdzeniu dochodów i wykryciu nieprawidłowości ma prawo zablokować rachunek przedsiębiorcy. Chociaż maksymalna długość takiego działania wyniesie 72 godziny, może to przeszkodzić w prowadzeniu biznesu przedsiębiorcom. Właśnie ich dotyczą tego typu blokady.