Kredyt samochodowy, czy gotówkowy?
Większość osób chcących sfinansować zakup swojego samochodu pieniędzmi pochodzącymi z pożyczki, staje przed nie lada zagwozdką. Która forma będzie korzystniejsza – zwykły kredyt gotówkowy, czy może jednak bezpośredni kredyt samochodowy? Sprawdźmy jak to wygląda w praktyce.
Kredyt gotówkowy jest najpowszechniejszą formą pożyczek, którą zajmuje się każdy bank, parabank i większość innych instytucji finansowych. Nie jest skomplikowany w swojej formie, nikt nie zadaje pytań o to na co przeznaczymy pieniądze. Liczą się tylko fakty z którymi do banku przychodzimy. Czyli zdolność i historia kredytowa, zarobki, dowód osobisty i jeśli wszystko się zgadza mamy swoje pieniądze. Nieskomplikowane, lecz mimo wszystko nie najtańsze i posiadające drobne ograniczenia. Pierwszym jest wysokość pożyczki gotówkowej, która w oficjalnych ofertach zamyka się nawet na dwustu tysiącach złotych, ale często realnie możliwe do przyznania bez dodatkowych zobowiązań jest kilkaset tysięcy. To w przypadku kredytu na samochód z wyższej półki może nie wystarczyć.
Kredyt samochodowy nie jest już tak prosty.
Każdy bank stosuje odpowiednie zabezpieczenia, aby w razie konieczności móc ściągnąć z nas zaległości właśnie dzięki autu. Są to wszelkiego rodzaju cesje praw, przewłaszczenia, czy depozyty karty pojazdu. Pomimo tego, że bank sprawdza wszystkie te same zależności co wcześniej i że możemy ubiegać się ostatecznie o podobne pieniądze, to jednak wymagania rosną. Jest to spowodowane znacznie lepszymi warunkami pożyczki. Posiadanie przez kredytodawcę takiego „backupu” w postaci fizycznego pojazdu, będącego de facto do końca jego własnością – pozwala na preferencyjne warunki w stosunku do gotówki do ręki.
Niestety to też może być bardzo mylne, ponieważ w kredycie samochodowym mamy pewien ukryty koszt dodatkowy. Jest nim konieczność wykupienia ubezpieczenia AC. Ceny ubezpieczeń samochodów są obecnie bardzo wysokie, a dodatkowa opłaca za autocasco z całą pewnością nie ucieszy świeżo upieczonego właściciela pojazdu. Niemniej jeśli miał zamiar je zakupić tak czy owak, nie powinien tego zaliczać do wad umowy z bankiem.
Jak więc wybrać? Nie jest to proste do rozstrzygnięcia. Za kredytem samochodowym z całą pewnością stoją ostateczne sumaryczne koszty pożyczki, oraz możliwość wzięcia przy tej samej kondycji finansowej – większych pieniędzy niż w przypadku gotówki. Nie każdemu będzie jednakże odpowiadał fakt, iż bank jest przez cały okres trwania umowy właścicielem pojazdu i to nim zajmie się w pierwszej kolejności, jeśli poprzez utratę kondycji finansowej zdarzy nam się zapomnieć o spłacaniu rat. W gotówce otrzymujemy też pieniądze niemal natychmiast. Przy kredycie gotówkowym nikt nie pyta jak, co i dlaczego, dlatego ostatecznie możemy zakupić pojazd nieco tańszy niż wnioskowana kwota, a część pieniędzy odłożyć na bieżące użytkowanie, opłacenie na dłuższy czas ubezpieczenia, czy po prostu wziąć do kieszeni na poczet pierwszej wycieczki świeżo zakupionym pojazdem.