Od ilu lat można mieć kartę debetową?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, osoby, które nie ukończyły 13 roku życia nie mogą podejmować samodzielnie jakichkolwiek decyzji finansowych. Jednak czy oznacza to, iż nie mogą mieć karty debetowej? Ten artykuł odpowie na pytanie, od którego roku życia można mieć kartę debetową, jak wyglądają inne wymagania oraz której banki oferują karty debetowe dla młodych.

Od którego roku życia można mieć kartę debetową?

Formalnie, karta debetowa może być wydana, pod pewnymi warunkami, osobie, która ukończyła trzynasty rok życia. W praktyce, bankom udało obejść się obowiązujący przepis, oferując osobom młodszym elektroniczną portmonetkę, której zakup możliwy jest w oddziale banku. Mechanizm działania jest podobny jak przy kartach prepaid, rodzic doładowuje taką portmonetkę i wręcza dziecku. Może dzięki niej płacić kartą przez internet lub za zakupy w sklepach.

Wyrobienie własnej karty debetowej dla dziecka możliwe jest po ukończeniu przez nie trzynastego roku życia. Osoba nieletnia nie jest jednak pełnoprawnym właścicielem konta, do którego całodobowy dostęp mają rodzice i w dowolnej chwili mogą zastrzec kartę. Aby wyrobić kartę dziecku, należy udać się ze swoim dowodem osobistym i legitymacją szkolną dziecka do oddziału banku lub skorzystać z usług elektronicznych. Możliwe jest również podpisanie umowy, którą pod nas adres dostarczy kurier.

Jakie jeszcze wymagania należy spełnić oprócz wieku?

Co oczywiste, osoba niepełnoletnia nie może samodzielnie dokonywać jakichkolwiek czynności finansowych. W związku z tym, cały ciężar załatwienia wszystkich formalności z bankiem w celu założenia karty kredytowej nieletniemu spoczywa na rodzicach. Istotne jest to, iż rodzic niekoniecznie musi posiadać konto bankowe, aby skorzystać z tej usługi dla dziecka.

Kluczowym warunkiem w celu posiadania karty debetowej dla dziecka jest utworzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego do którego owa byłaby przypisana. Po jego założeniu, rodzic musi złożyć wniosek o wydanie karty kredytowej dla dziecka w oddziale banku lub przez internet. Ostatnim krokiem przed korzystaniem z karty debetowej przez osobę nieletnią jest jej aktywacja w bankowości internetowej lub na infolinii oraz nadanie numeru PIN.

Jakie banki oferują karty kredytowe dla studentów i młodych?

Karty debetowe dla studentów oraz młodych znajdują się obecnie w ofertach większości banków. Przed podjęciem decyzji o jej wyborze, warto zapoznać się z obowiązującą tabelą opłat i prowizji za korzystanie z karty oraz wypłatę gotówki z bankomatów. Co więcej, przy zakładaniu karty i konta dla młodych, banki bardzo często oferują atrakcyjne oferty oszczędnościowe ze stosunkowo dużym oprocentowaniem. Rozważając wyrobienie karty debetowej warto rozważyć oferty wystosowane przez:

  • mBank
  • Bank Pekao
  • PKO Bank Polski
  • ING Bank Śląski
  • Bank Millennium
  • Santander Bank