Płacenie kartą przez internet

Płacenie kartą przez internet

W obecnych czasach do dokonywania płatności w Internecie, oprócz standardowego przelewu, pobrania przez kuriera możemy płacić kartą płatniczą. Wszystkie banki umożliwiają taki sposób płatności, jednakże mamy do wyboru kilka rodzajów kart, którymi można płacić w internecie;

Karta debetowa

Standardowa karta płatnicza wydawana do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Wyrobić kartę debetową mogą nawet nieletni! Służy do wykonywania zarówno transakcji bezgotówkowych i gotówkowych, związanych z prowadzonym rachunkiem. Wartość transakcji dokonywanych taką kartą nie może przekroczyć stanu środków dostępnych na koncie posiadacza rachunku. Taka karta przydaje się przy transakcjach zagranicznych, ponieważ standardowe przelewy należą do drogich i są powolne. Karta też ma idealne zastosowanie, jeśli nie mamy możliwości skorzystania z platformy PayU do natychmiastowych płatności.

Karta kredytowa

To również karta płatnicza, przyznawana przez bank z odpowiednim limitem do wykorzystania. Limit obciążeń na karcie może być średnią Twoich miesięcznych dochodów oraz historii kredytowej. W przypadku płatności taką kartą w internecie, nie jest obciążane nasze konto, a jedynie zwiększane zadłużenie na karcie. Kartą taką bez odsetek można płacić bez odsetek jeśli się zmieścisz w okresie 55 dni. Zrób zakupy dziś, zapłać kartą. Masz prawie dwa miesiące na jej spłatę.

Płacenie kartą przez internetKarta przedpłacona

Inny rodzaj karty płatniczej, na którą należy najpierw wpłacić pieniądze aby moć dokonać płatności, W przypadku takiej karty mamy lepszą kontrolę nad wydatkami jak również mniejszą możliwość utraty pieniędzy z konta w razie ewentualnej kradzieży. Karty takie jednakże miały trochę wad bo były wydawane na okaziciela, a przy transakcjach w internecie nie były one honorowane. Dlatego banki wprowadziły inny rodzaj karty:

Wirtualna karta

Karta płatnicza, która idealnie sprawdza się do płatności w sieci. Może być również wykorzystana do zamówień pocztowych, telefonicznych itd. Niestety nie można nią zapłacić w sklepie ani użyć w bankomacie. Nazywana jest wirtualną ponieważ czasami nie ma plastikowej postaci i widnieje tylko w systemie bankowym. Działanie tej karty jest podobne jak do przedpłaconej, ponieważ aby dokonać płatności , należy najpierw na rachunek tej karty przelać odpowiednie środki. Zaletą płacenia taką kartą w internecie jest to iż niebezpieczeństwo że ktoś podejrzy twoje dane i kody jest niewielkie, bo na karcie jest tylko dostępna określona ilość pieniędzy.

Płacenie kartą w internecie

Niezależnie od rodzaju posiadanej karty, sposób postępowania podczas płatności karta jest ten sam. W momencie gdy przechodzimy do momentu kiedy trzeba dokonać zapłaty, pojawia nam się wiele opcji wyboru. Wtedy zamiast na przelew lub szybki transfer pay-by-link klikamy na wizerunek karty, którą posiadamy: VISA lub MasterCard. Następnie musimy podać dane które zweryfikują czy jesteśmy właścicielami karty:

  • Imię i nazwisko które figuruje na karcie
  • Numer wydanej karty ( 16 cyfrowy numer podzielony w blokach po 4 cyfry )
  • daty ważności karty ( czyli miesiąc oraz rok )
  • kodu zabezpieczającego CVV2/CVC2 ( jest to trzycyfrowy kod znajdujący się na rewersie karty, zaraz za miejscem na podpis klienta ).

Podanie tych danych ma na celu udowodnienie, że faktycznie jesteśmy właścicielami karty i jest ona w naszym fizycznym posiadaniu.  Po przekazaniu powyższych danych, dla zabezpieczenia transakcji bank bank poprosi nas o dodatkowe zatwierdzenie płatności. Z reguły dzieje się to poprzez przesłanie hasła wygenerowanego przez system bankowy na nasz numer telefonu, bądź przekazanie push notyfikacji w aplikacji mobilnej. Dzięki temu my i bank mamy pewność że nikt nie zrealizuje transakcji bez naszej wiedzy.