Preautoryzacja karty
Co to jest preautoryzacja?
Preautoryzacja karty płatniczej ( debetowej lub kredytowej ) to blokada środków na naszym koncie. Są one odblokowywane w tym momencie, w którym skorzystamy z usługi, która podlegała preautoryzacji albo kiedy z niej zrezygnujemy (wtedy zazwyczaj kwota zablokowana przepada). Innym określeniem na preautoryzację może być też depozyt.
Gdzie może nas spotkać preautoryzacja?
Blokady pieniędzy na kontach naszych kart debetowych lub kredytowych zdarzają się obecnie dość często. Mają miejsce np. podczas wynajmowania samochodu (wtedy wypożyczalnia gwarantuje sobie taką blokadą określonej kwoty, że będziemy wypłacalni przy rozliczeniu).
Może mieć miejsce podczas meldowaniu się w hotelu (wtedy hotel otwiera nam kredyt hotelowy, a blokada na karcie służy zabezpieczeniu ewentualnych przyszłych płatności). Preautoryzacja w tym przypadku to zwyczajne zabezpieczenie – jeżeli dokonujemy rezerwacji w hotelu, a właściciel nie chce narazić się na straty z powodu odwołania przez nas przyjazdu, musi w razie czego mieć potwierdzenie, że opłata zostanie uiszczona.
Coraz częściej takie blokady są używane przy zakupach w internecie, gdy nasi kontrahenci chcą się zabezpieczyć.
W jaki sposób na karcie dokonuje się preautoryzacji?
Jeżeli usługa, z której chcemy skorzystać, wymaga preautoryzacji, to wterdy musimy podać dane dotyczące naszej karty. Wtedy jeśli dane zostaną przekazane, firma można sprawdzić
– czy na naszym koncie są środki wystarczające do pokrycia usługi,
– czy nasze konto jest ważne.
Jeżeli oba te warunki są spełnione, firma , oczywiście za naszą zgodą może dokonać preautoryzacji, czyli blokady określonej kwoty z naszego konta. Ta kwota jest jakby zawieszona, ponieważ pieniądze nie są pobierane z konta do momentu, w którym zdecydujemy się ostatecznie skorzystać lub nie skorzystać z usługi, jednakże nie mamy ich dostępnych do korzystania na rachunku.
Jeżeli skorzystamy z usługi, zazywczaj mamy dwie opcje:
zapłacić za pomocą wykorzystania zablokowanej wcześniej kwoty
- zapłacić gotówką lub inną kartą (otrzymam wtedy wydruk potwierdzający unieważnienie preautoryzacji).
Jeżeli nie skorzystamy z usługi, zazwyczaj spotkamy się:
z pobraniem kwoty za anulowanie (może to być część lub całość kwoty preautoryzowanej).
Na jaki czas środki mogą być zablokowane?
Preautoryzacja na koncie nie oznacza, że pieniądze podlegające blokadzie zostaną od razu „zabrane” z Twojego konta przez hotel lub inną instyrucję. Dana kwota nadal tam będzie, ale nałożona na nią zostanie blokada do czasu, w którym uregulujesz wymaganą płatność, preautoryzacja straci ważność lub przekroczy wyznaczoną datę.
W większości przypadków pieniądze mogą być zablokowane na 7 lub 14 dni. Zależy to od banku, w jakim się posiada rachunek bądź kartę kredytową, jeśli taka została użyta do transakcji.
Czy kwota preautoryzowana może być wykorzystana do transakcji?
Może, ale nie musi. Jeżeli wyrazimy taką wolę, możemy dokonać płatności w zupełnie inny sposób, a środki preautoryzowane otrzymać z powrotem na konto. Musimy jednak liczyć się z tym, że zwolnienie blokady nie jest natychmiastowe i możemy jeszcze przez kilka dni nie mieć dostępu do zablokowanej kwoty.