Ile można dorobić bez podatku?

Osoby, które chcą zwiększyć swoje przychody, zastanawiają się często, ile można dorobić bez podatku. To naturalne pytanie zważywszy na fakt, że poświęcając na pracę nadprogramowy czas, wolelibyśmy uzyskać jak najwięcej pieniędzy na rękę. Warto wiedzieć więc jak w 2021 roku prezentuje się kwota wolna od podatku, możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej oraz jakie formy dorabiania sobie nie są objęte żadnym podatkiem.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2021 roku?

W 2021 roku kwota wolna od podatku dotyczy osób, które rozliczają się na bazie zeznań podatkowych PIT-37 i PIT-36. W celu jej uzyskania należy więc rozliczać się z Urzędem Skarbowym w progresywnej skali podatkowej z progami 17% i 32%. Nie dotyczy zatem osób, które korzystają z podatku liniowego czy ryczałtu w przypadku przedsiębiorstw.

Kwota wolna od podatku w 2021 roku zależy od tego, ile zarabia podatnik. Najwyższa dotyczy tych osób, które zarabiają najmniej. Wynosi 1360 zł w sytuacji, gdy podstawą opodatkowania jest 8000 zł, a wraz z rosnącymi przychodami maleje. Przy zarobkach z przedziału 13 001-85 528 zł wynosi 525,12 zł, a powyżej 127 001 zł w ogóle nie obowiązuje. Standardowo kwota wolna od podatku jest więc obecnie degresywna, choć zmienić ma się to już od 2022 roku.

Ile można dorobić bez podatku, prowadząc działalność nierejestrowaną?

Osoby chcące dorobić bez podatku ze znacznie większe nadzieje pokładają w działalności nierejestrowanej. Zazwyczaj służy ona do przetestowania pomysłu na biznes i obowiązuje tych przedsiębiorców, których miesięczny przychód nie przekracza 50% pensji minimalnej (wynoszącej w 2021 roku 2800 zł brutto), co Urząd Skarbowy potrafi sprawdzić skrupulatnie.

Główną zaletą podatkową jest fakt, że przy działalności nierejestrowanej nie trzeba płacić ZUS-u ani wypełniać formalności takich jak wysyłanie JPK. To olbrzymia ulga, ponieważ ubezpieczenie społeczne pochłania z konta przedsiębiorcy spore pieniądze, szczególnie po zakończeniu wszelkiego rodzaju ulg na start. Niestety, nie obejdzie się bez płacenia podatku dochodowego zgodnie ze standardowymi zasadami dotyczącymi PIT. Pieniądze, które dorobi się poza standardowym źródłem przychodu, liczone są wraz z pozostałymi zarobkami. Na bazie uproszczonej księgi przychodów i rozchodów można jednak odliczać koszty.

Nie wszystkie przychody objęte są podatkiem

Co istotne i często pomijane w radach na temat dorabiania bez podatku, istnieją także legalne źródła przychodów, które nie są obciążone żadnymi daninami podobnie jak pieniądze od rodziców dla dzieci. Należą do nich chociażby dotacje z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, funduszów europejskich czy programów Banku Gospodarstwa Krajowego. Jeśli prowadzimy zatem firmę, a nie chcemy dzielić się pieniędzmi z fiskusem, warto poświęcić czas na dokładne przestudiowanie dostępnych dotacji.

Najlepsze perspektywy roztaczają się przed osobami, które wciąż się uczą lub studiują. Oprócz szeregu ulg dla osób do 26 roku życia, mogą one liczyć na dorobienie bez podatku ze stypendiów naukowych oraz socjalnych. Często do otrzymania świadczeń z uczelni wystarczy popracowanie nad ocenami z kilku przedmiotów oraz wykazanie się dodatkową aktywnością organizacyjną, sportową czy artystyczną. Ciężką pracę skierować można zatem do jednego z tych obszarów!