Czym są płatności NFC?
Szybkie płacenie kartą w punktach sprzedaży stało się dla społeczeństwa codziennością. Przejście z wpisywania kodu PIN do szybkiej transakcji zbliżeniowej przeszło w zasadzie bez większego rozgłosu i jest dziś ogólnie przyjętą normalnością. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że dzisiaj nie potrzebujemy już nawet karty. Aby dokonać płatności w sposób zbliżeniowy wystarczy bowiem nam tylko i wyłącznie smartfon. Niestety nie każdy. Czym jest technologia NFC, jak i gdzie można jej używać, oraz wszystko inne czego potrzebujesz wiedzieć postaramy się wyjaśnić.
Near Field Communication, w skrócie NFC to całkiem nieskomplikowana bezdotykowa i bezprzewodowa technologia, która dzięki wykorzystaniu fal radiowych pozwala na wymianę niewielkich paczek danych w odległości do dziesięciu centymetrów. NFC bywa czasami porównywane do Bluetooth, wszak z zamysłu wykorzystuje podobną technologię, jednak nic bardziej mylnego. Jest zdecydowanie szybsze, posiada znacznie szersze spektrum zastosowań. Dzieje się tak również dlatego, iż komunikacja tym systemem wymaga posiadania tylko jednego aktywnego źródła dostarczania energii. Stąd też NFC pozwala odbierać dane z kart zbliżeniowych. Tak jak zapewne się domyślacie ta technologia jest wykorzystywana w sklepowych terminalach płatniczych, do których to my przychodzimy ze swoją kartą. Dzięki rozwojowi smarfonów NFC wylądowało bezpośrednio w naszych telefonach i pozwala nam niejako posiadać „terminal w kieszeni”. Jest to o tyle istotne, że posiadacze dwóch kart bankomatowych nie mogą wymienić się gotówką, za to posiadacze dwóch telefonów z technologią NFC – owszem.
Jak zacząć płacić NFC ?
Aby rozpocząć naszą przygodę z tym niezwykłym udogodnieniem musimy zacząć od sprawdzenia, czy nasz telefon obsługuje NFC. Jeżeli nie, to niestety będziemy musieli się w takowy zaopatrzyć. Na szczęście nie jest to nowinka dostępna tylko w najnowszych flagowych modelach marek, więc taki smartfon można nabyć za stosunkowo niewielką kwotę. Następnym krokiem jest skonfigurowanie samego telefonu i skorelowanie go z naszym kontem bankowych. Najczęściej odbywa się to za pośrednictwem specjalnej aplikacji, jednak banki posiadają kilka różnorakich modeli wdrażania tego połączenia, dlatego warto takie informacje zasięgnąć na oficjalnej stronie naszego usługodawcy. Po kilkunastominutowej konfiguracji telefonu zgodnie z wyświetlanymi krokami i przyznaniu wszelkich zgód – nasz smarfton jest gotowy do płatności NFC.
Gdzie możemy płacić w ten sposób? W zasadzie wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość płatności bezdotykowych kartą. Należy tutaj jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie bankomaty pozwolą nam wypłacić gotówkę dzięki telefonowi z technologią NFC. Część z nich nie jest wyposażona w obsługę bezdotykową i honoruje tylko wsunięcie karty. Wówczas trzeba poszukać innego, choć nie będzie to nazbyt częste. Poza tym dostępne są dla nas wszelkie miejsca w których płaciliśmy do tej pory. Sklepy, stacje benzynowe, markety, restauracje – nie poczujecie żadnej różnicy. Jedyną jest taka, że jeśli zapomnimy portfela, wystarczy naładowany telefon, aby bezproblemowo zapłacić za wszystko w ciągu dnia.