ABC aptekarza

aptekaqKierownik apteki musi pamiętać o przechowywaniu recept na wydane leki celem okazania ich podmiotom kontrolującym. Należą do nich przedstawiciele NFZ i Inspekcji Farmaceutycznej. Nie ma jednak żadnego przepisu, na podstawie którego hurtownia farmaceutyczna mogłaby żądać od apteki kopii recept, choć do niedawna dość często zdarzały się takie incydenty.

Pismo Ministra Zdrowia wydane w dniu 11.10.2016r nr PLO.461.486.2016.BPP rozstrzyga jednoznacznie kwestię poddawania weryfikacji zamówień składanych przez apteki w hurtowniach farmaceutycznych. Wynika z niego, iż hurtownia nie ma absolutnie żadnych podstaw prawnych ku temu, żeby żądać przekazywania jakichkolwiek kopii recept w celu dokonania weryfikacji zapotrzebowania na lek. To specjalista, jakim jest osoba prowadząca aptekę, podejmuje decyzje o dokonywanych zamówieniach. Pracownik hurtowni nie ma żadnych uprawnień, aby weryfikować, czy wręcz kwestionować te decyzje. Tego typu postępowanie mające jeszcze do niedawna miejsce w kontaktach hurtownia – apteka jest właściwie naruszeniem przepisów Prawa farmaceutycznego.

Apteka ma natomiast obowiązek przechowywania recept, ale po to, aby móc przedstawić je podczas kontroli przeprowadzanych przez Inspekcję Farmaceutyczną, bądź Narodowy Fundusz Zdrowia (Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich, par.28, ust.2).

Podstawa prawna:

– Prawo farmaceutyczne [Dz. U. 2001 nr 126 poz. 1381 ze zmianami]

– Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich [Dz. U. 2016, poz.62 ze zmianami]

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 94 (1344) / 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *