Koniec klauzuli bezkarności za korektę deklaracji

sejmResort finansów zapowiada, że zniesione zostaną regulacje pozwalające na złożenie korekty deklaracji, która została pierwotnie złożona z błędem, bez ponoszenia żadnych konsekwencji.

Do tej pory, jeśli podatnik składał korektę deklaracji (np.: ujawniając przy tym zaległości podatkowe), nie był karany. Musiały być tylko spełnione wymogi określone przez Kodeks karny skarbowy w art.16a, czyli:

-dokonanie prawnie skutecznej korekty deklaracji

-uiszczenie pełnej należności publicznoprawnej, jaka ze względu na błąd uległa uszczupleniu, lub została narażona na uszczuplenie.

Nie trzeba przy tym składać tzw. „czynnego żalu”, aby zostać chronionym przed odpowiedzialnością karną skarbową za to, że się złożyło rozliczenie nierzetelne, bądź nieprawdziwe (pamiętać należy, iż podatnik nadal odpowiada za uchybienia towarzyszące złożeniu błędnej deklaracji – typu nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych).

Przyczyną wprowadzonych zmian jest chęć walki z oszustami podatkowymi, którzy specjalnie zaniżają podatki, czy też zawyżają nadpłaty i zwroty, a po złożeniu korekty rozliczenia unikają odpowiedzialności, jeśli podczas czynności kontrolnych wyjdą na jaw ich działania.

Według Ministerstwa uchylenie wspomnianego art.16a nie spowoduje, że jednakowo będą traktowani wszyscy podatnicy składający korekty deklaracji. Karnych sankcji skarbowych nie będzie się stosować wobec podatników, którzy dokonają poprawek rozliczenia z własnej inicjatywy, a nie na skutek kontroli podatkowej.

 

Źródło: Gazeta Podatkowa nr 77(1329)/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *