Z siostrzenicą się nie współpracuje

siostryGrono, do którego można zaliczyć osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest ściśle ograniczone. Nie można do niego zaliczyć dzieci rodzeństwa nawet, gdyby wspólnie z nimi prowadzić gospodarstwo domowe.

Kobieta prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Zatrudnia przy tym córkę swojej siostry, z która nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego. Nie była pewna, czy ze względu na związki rodzinne siostrzenica może zostać uznana za osobę współpracującą, czy też zwykłego pracownika i jakie składki ubezpieczeniowe powinna z tej racji wprowadzać do ZUS.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych precyzyjnie określa pulę osób, które mogą zostać uznane za współpracujące przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Wymienia je w art. 8, ust. 11, są to: mąż/żona, rodzice, macocha/ojczym, a także dzieci – własne i przysposobione oraz dzieci małżonka, pod warunkiem, że tworzą wspólne gospodarstwo domowe.

Zatem zatrudniona siostrzenica może być traktowana tylko i wyłącznie jako pracownik i w związku z tym powinna zostać zgłoszona w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych do ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczeń społecznych na formularzu ZUS ZUA z kodem ubezpieczenia ) 01 10 0 0.

Podstawa prawna: Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych [Dz. U. 1998 nr 137 poz. 887].

 Źródło: Gazeta Podatkowa, nr 100 (1245)/2015.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *