Ochrona praw autorskich artystów wydłużona

muzyk2Polskie przepisy chroniące prawa autorskie piosenkarzy i zespołów muzycznych zostały dostosowane do standardów europejskich – rząd podpisał projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dzięki temu okres ochrony praw autorskich wydłuży się z pięćdziesięciu do siedemdziesięciu lat.

Do tej pory ochronie przez siedem dziesięcioleci podlegały wyłącznie prawa majątkowe twórców. Teraz ochrona wydłużyła się również w przypadku praw autorskich piosenkarzy i zespołów muzycznych. Wprowadzi ją w życie nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zatwierdzona przez rząd. Tym sposobem polskie przepisy pod tym względem zostały dostosowane do unijnych standardów.

Ale zmiany nie ograniczają się wyłącznie do długości okresu ochrony. Regulacje stosunków miedzy wykonawcą, a producentem również uległy przekształceniu. W przypadku, kiedy producent nie będzie udostępniał do sprzedaży wystarczającej ilości egzemplarzy, albo w internecie nie udostępni fonogramu, wykonawca będzie mógł odzyskać prawa autorskie, które przekazał wcześniej producentowi.

Wprowadzone innowacje mają na celu poprawę sytuacji materialnej wykonawców. Dzięki nim będą oni lepiej zabezpieczeni na starość, jeżeli ich utwory wciąż będą cieszyły się popularnością.

Podstawa prawna:
ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych [dz. U. 2006, nr 90, poz. 631 ze zmianami].

Żródło: Dziennik Gazeta Prawna numer 53/2015 (3946).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *