Rozliczenie ze sprzedaży przyczepki przez osobę prywatną

przyczepaEmeryt sprzedał przyczepę do samochodu osobowego po czasie krótszym niż 6 miesięcy od daty jej zakupu. Przychód uzyskany w związku z tą transakcją powinien wykazać na druku PIT-36.

W zeszłym roku mężczyzna zakupił niedużą przyczepę do samochodu. Okazała się jednak za duża, jak na jego potrzeby, toteż po 4 miesiącach odsprzedał ją znajomemu. Przychód, jaki w związku z tym pozyskał, powinien wykazać w zeznaniu rocznym. Jednak nie na formularzu PIT-37, lecz na druku PIT-36 jako przychód z innych źródeł.

W sytuacji, kiedy odpłatne zbycie ruchomości następuje bez związku z działalnością gospodarczą w okresie krótszym niż 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym rzecz została zakupiona, przychód uzyskany z tego tytułu stanowi źródło przychodu (zgodnie z art 10, ust 1, pkt 8, lit d ustawy o pdof). Dochód ten podlega opodatkowaniu, zgodnie ze skalą podatkową. W ciągu roku, w którym doszło do sprzedaży, podatnik nie miał obowiązku rozliczenia podatku z tego tytułu. Powinien natomiast wykazać go w zeznaniu rocznym PIT-36 jako przychód z innych źródeł. Ten formularz służy bowiem do rozliczania przychodów opodatkowanych według skali podatkowej oraz przychodów z innych źródeł opodatkowanych w taki sam sposób, a od których podatnik nie był zobowiązany odprowadzać zaliczek na poczet podatku.

Jako przychód podatnik powinien wpisać wartość przyczepy (cena określona w umowie sprzedaży) pomniejszoną o koszty odpłatnego zbycia, czyli opłatę komisową, lub na przykład koszt zamieszczenia ogłoszenia. Kosztem uzyskania przychodu w tym przypadku będzie tymczasem wydatek związany z jej nabyciem, jak również ewentualne wydatki poniesione w trakcie jej posiadania (naprawa, adaptacja itp.).

 

Podstawa prawna:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (u opdof) [Dz. U. 1991, Nr 80, poz.350 ze zmianami]

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 11 (1365) / 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *