Jakie nazwisko dla dziecka?

dzieckoJeżeli nazwisko noszone przez dziecko jest nazwiskiem ojca, albo zostało utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca, po ponownym zamążpójściu matki nie może ono zostać zmienione na nazwisko nowego męża matki.

Gdy małżonkowie noszą różne nazwiska, ich dziecko będzie miało nazwisko wskazane w ich zgodnym oświadczeniu (Kodeks rodzinny i opiekuńczy, art.90, par.1).

W sytuacji, kiedy matka małoletniego dziecka wychodzi za mąż, a małżonek nie jest ojcem jej dziecka, mogą oni złożyć oświadczenie, na podstawie którego dziecko będzie nosić takie nazwisko, jak ich wspólne dzieci. Odnosi się to do sytuacji, kiedy dziecko nosiło dotąd nazwisko matki (niezależnie od tego, czy ojcostwo ustalone zostało, czy nie). W przypadku dziecka, które ukończyło 13 lat życia konieczna jest jego zgoda na zmianę nazwiska.

Natomiast w przypadku, gdy dziecko nosi nazwisko swojego ojca, albo nazwisko będące połączeniem nazwiska matki i ojca, wykluczone jest dokonywanie zmian jego nazwiska.

Podstawa prawna: Kodeks rodzinny i opiekuńczy [Dz. U. 2015, poz. 2082 ze zmianami]

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 94 (1344) / 2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *