Fiskus sam przygotuje Ci PIT

compPodatnicy, którzy pozyskują dochody wyłącznie od organów rentowych, bądź płatników, będą mogli przerzucić na urząd skarbowy obowiązek związany ze sporządzeniem zeznania podatkowego PIT-37. Umożliwią to zapisy znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany, jakie wprowadza nowelizacja ustawy o PIT wchodzą w życie 15 marca 2017, a to znaczy, że znajdą zastosowanie już przy rozliczaniu dochodów pozyskanych w roku ubiegłym.

Jedną z bardziej interesujących nowinek jest możliwość złożenia wniosku do urzędu skarbowego o sporządzenie zeznania PIT. Podatnik wnioskując o wykonanie takiego działania będzie mógł wskazać na konieczność odliczenia od dochodu, bądź podatku wydatków, jakie poniósł w związku z rehabilitacją, albo z tytułu ulgi na dzieci. Może też przekazać 1% podatku na wybrany przez siebie cel.

Z możliwości przygotowania zeznania przez urząd skarbowy mogą skorzystać podatnicy, którzy w ubiegłym roku pozyskali dochody wyłącznie od płatników, albo organów rentowych. Jedynym sposobem złożenia wniosku jest droga elektroniczna. Skorzystać z niej można za pośrednictwem portalu podatkowego, strony banku, lub skrzynki podawczej systemu teleinformatycznego administracji skarbowej.

Od chwili otrzymania wniosku urząd skarbowy będzie miał 5 dni roboczych na przygotowanie zeznania i przesłanie go na adres mailowy wskazany przez podatnika. Aby skorzystać z takiego rozwiązania należy złożyć wniosek między 15 marca 2017, a 15 kwietnia tego roku.

W przyszłym roku wnioski do skarbówki będzie można składać od 1 stycznia do 15 kwietnia.

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 11 (1365) / 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *