Co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

lk2Podczas składania zeznania rocznego osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności może skorzystać z odliczenia niektórych wydatków ponoszonych na zakup leków zleconych przez lekarza specjalistę. Dokonane zakupy muszą być udokumentowane imienną fakturą VAT oraz być potwierdzone receptą lekarską.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje dla osób posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności możliwość odliczenia od dochodu wydatków poniesionych w związku z zakupem leków, które podatnik ze względu na ulgę rehabilitacyjną nabył oraz przyjmował stale lub okresowo w związku z zaleceniem lekarza specjalisty.

Odliczeniu podlega nie cała kwota wydana na zakup leków, lecz w rozliczeniu miesięcznym suma wydana na leki przekraczająca kwotę stu złotych. Wydatki równe lub niższe w danym miesiącu nie są uwzględniane.

Chociaż ustawa nie podaje dokładnej specyfikacji leków, których kupno dopuszczone jest do uwzględnienia przy odliczeniu, to jednak z pewnością niedozwolone jest przedstawienie faktur za nabycie leków i suplementów, których przyjmowanie wynika z zachorowania na dolegliwości związane z infekcjami w rodzaju grypy, czy przeziębienia.

 

Podstawa prawna:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych [Dz. U. 1991, Nr 80, poz. 350 ze zmianami]

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 11 (1365) / 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *