Urlop dla pracownika tymczasowego

urlopTakże osoba pracująca sezonowo ma prawo do urlopu. Jest to jedno z podstawowych praw pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę. Są jednak szczególne zasady dotyczące osób pracujących za pośrednictwem agencji.

W odniesieniu do pracowników tymczasowych istnieje oczywiście prawo do urlopu wypoczynkowego – jednak dopiero po przepracowaniu co najmniej 1-go pełnego miesiąca. Nie istnieje możliwość skorzystania z urlopu zaliczkowego, czy też proporcjonalnego do ilości przepracowanych dni. Przy czym liczy się każdy dzień, przez który pracownik pozostawał do dyspozycji pracodawcy, bez względu na to, czy w tym czasie świadczył pracę, czy nie i to niezależnie od wymiaru pracy.

W przypadku, gdy umowy są krótsze niż miesiąc, bo może się i tak zdarzyć, poszczególne kontrakty są sumowane, a prawo do urlopu zostaje nabyte wówczas, kiedy pracownik w rzeczywistości będzie miał za sobą przepracowany jeden miesiąc.

Identycznie rzecz wygląda, kiedy agencja kieruje danego pracownika do pracy w różnych przedsiębiorstwach – należy dodawać do siebie poszczególne okresy zatrudnienia (nie ma znaczenia, czy i jakie były między nimi przerwy w wykonywaniu pracy).

Trzeba jednak pamiętać, że uprawnienia urlopowe konkretnego pracownika liczy się niezależnie dla poszczególnych agencji, stad są one nabywane osobno w każdej z nich.

Wymiar przysługującego urlopu wypoczynkowego dla pracownika tymczasowego to 2 dni za każdy miesiąc, kiedy pozostawał on do dyspozycji pracodawcy.

Jako, że dla pracownika tymczasowego pracodawcą jest agencja, to ona udziela mu dni wolnych (po konsultacji i za zgodą pracodawcy – użytkownika). W sytuacji, kiedy pracownik nie wykorzysta urlopu w trakcie wykonywania pracy tymczasowej, to agencja zobowiązana jest do wypłacenia mu ekwiwalentu za cały urlop, czy jego część, która nie została wykorzystana.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *