Nowelizacja w sprawie kas fiskalnych nie przyniesie nic nowego

shopWprawdzie trwają prace nad nowym rozporządzeniem w kwestii zwolnień z obowiązku ewidencjonowania przychodów z wykorzystaniem kas fiskalnych, jednak już teraz wiadomo, że w praktyce niewiele się zmieni. Nie teraz, gdy równolegle planuje się przemodernizowanie całego systemu związanego z przesyłem danych fiskalnych.

Przygotowany projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych będzie właściwie kopiował dotychczas obowiązujące regulacje odnośnie zwolnień niektórych podatników i niektórych czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy wykorzystaniu kas rejestrujących. Cała rzecz sprowadza się do przyznania zwolnień dotychczas funkcjonujących jeszcze na kolejny, 2017 rok. Tak wynika z informacji przekazanej przez Resort Finansów – odpowiedź na interpelację poselską nr 5239/2016.

Ministerstwo Finansów odpowiadając na interpelację poselską przypomina, że obowiązek prowadzenia ewidencji obrotów z wykorzystaniem urządzeń fiskalnych spoczywa na podatnikach prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, jak również na rzecz rolników ryczałtowych (ustawa o VAT, art.111). W niektórych przypadkach przysługują jednak zwolnienia wymieniane przez dotychczas obowiązujące rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie to przestaje obowiązywać z ostatnim dniem 2016 roku, w związku z tym prowadzone są prace nad rozporządzeniem, które będzie regulowało sprawę zwolnień od stycznia, ale tylko przez okres jednego roku.

Dlaczego nowelizowany dokument ma obowiązywać jedynie przez tak krótki czas? Równolegle trwają prace nad zmianą całego systemu kas rejestrujących, aby przekazywały one wprowadzone dane bezpośrednio do systemu centralnego. Stąd bezzasadne byłoby rozszerzanie grupy podmiotów zobowiązanych do wykorzystywania kas rejestrujących w ich obecnej technologii.

Podstawa prawna:

– Ustawa o VAT

– Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. 2016, poz. 1215)

Źródło: Gazeta Podatkowa, Nr 77 (1327)/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *