Co grozi za brak zeznania podatkowego?

karaPodatnik zobowiązany jest do złożenia zeznania podatkowego w związku z pozyskanymi dochodami. Ma na to wskazany przez ustawodawcę czas (w tym roku termin upływał 2 maja 2016), jeśli go nie dopełni, mogą go czekać nieprzyjemne konsekwencje.

Składanie zeznania podatkowego drogą elektroniczną jest wygodne – nie trzeba wychodzić z domu i tracić niepotrzebnie czasu. Można go dokonać o każdej porze dnia i nocy – nawet w ostatniej minucie wskazanego przez ustawodawcę terminu. Należy się jednak upewnić, że składany dokument został faktycznie przyjęty przez system e-Deklaracji, bo jeśli nie – zostaniemy potraktowani jako sprawcy wykroczenia skarbowego.

Dowodem, na który możemy się powołać w przypadku składania zeznania przez internet jest tzw. UPO – urzędowe poświadczenie odbioru. Określa ono status złożonego dokumentu jako złożony prawidłowo. Bez otrzymania takiego komunikatu podatnik nie może zakładać, że jego rozliczenie podatkowe w ogóle dotarło do fiskusa.

Co zrobić w sytuacji, kiedy zbyt późno spostrzegliśmy, że e-deklaracja nie została złożona poprawnie i nie da się pobrać UPO?

Najlepiej dokonać tzw. „czynnego żalu”, który pozwoli uniknąć kary za wykroczenie skarbowe, jakim jest niezłożenie w terminie zeznania podatkowego. A karą w takiej sytuacji jest grzywna nałożona przez sąd, lub uprawnionego urzędnika skarbowego. Jej wysokość waha się między 1/10 a dwudziestokrotnością kwoty minimalnej płacy (w przypadku nałożenia jej przez sąd), a w razie nakładania grzywny przez urzędnika w toku postępowania mandatowego – nie może być ona wyższa niż dwukrotność tego wynagrodzenia.

Ostatecznie na wysokość orzeczonej kary wpływa sytuacja osobista podatnika – stan jego majątku, możliwości zarobkowania, dochody.

Podstawa prawna: Kodeks Karny Skarbowy [Dz. U. 2013, poz.186 ze zmianami]

Źródło: Gazeta Podatkowa 77(1327)/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *