Przychody z internetowego banku zdjęć

foto2Fotograf amator zamierzał udostępnić swoje prace odpłatnie w internetowym banku danych. Nie wiedział jednak, czy wybrany przez niego sposób rozliczania się jest prawidłowy.

Mężczyzna planował zamieszczać wykonane przez siebie fotografie w internetowym banku zdjęć. Jego zyski pochodziłyby z udzielania licencji na ich dalsze wykorzystywanie. W jego opinii pozyskane w ten sposób wynagrodzenie jest przychodem z majątkowych praw autorskich i należy je rozliczyć w rocznym zeznaniu PIT-37 (część C). Poprosił w tej sprawie o indywidualną interpretację dyrektora łódzkiej Izby Skarbowej.

Organ podatkowy zgodził się z nim tylko częściowo: przyznał, że faktycznie przychody należy uznać za pochodzące z majątkowych praw autorskich, ale podatnik mylił się co do miejsca ich rozliczenia.

Jako, że wynagrodzenie nie będzie otrzymywane z pośrednictwem płatnika, który obliczałby, pobierałby i wpłacał podatek, a fotograf sam będzie musiał wykonywać rozliczenie podatkowe, to nie może rozliczać się na formularzu PIT-37, ale PIT-36.

Orzecznictwo: indywidualna interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi nr IPTPB1/4511-689/15-4/ASZ.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, numer 28 (4175)/2016.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *