Kto traci prawo do zwolnienia alimentów z opodatkowania?

rodzinaAlimenty tak, jak i inne przychody, podlegają opodatkowaniu. Przy spełnieniu określonych warunków, niektórzy podatnicy mogą być zwolnieni z konieczności odprowadzania od nich podatku.

Pobierane przez dzieci alimenty są zwolnione z opodatkowania. I to bez względu na to, z jakiego tytułu są otrzymywane (czy zostały zasądzone, czy też nie). Natomiast w przypadku osób, które ukończyły 25 rok życia okoliczność przyznania alimentów zaczyna mieć znaczenie – w sytuacji, gdy zostały one przyznane na mocy wyroku sądowego, czy umowy stron w obecności sądu, alimenty do wysokości 700 złotych miesięcznie są zwolnione z podatku. Dopiero wyższa kwota podlega opodatkowaniu. Z tym, że podatek należy zapłacić od sumy będącej nadwyżką ponad kwotę 700 złotych. Jeżeli alimenty jednak nie zostały przyznane w porozumieniu ze sądem, to opodatkować należy całą ich wartość. Nie ma w tym przypadku możliwości zwolnienia.

Całkowicie zwolnione z podatku są alimenty otrzymywane przez osoby pobierające poza tym także i zasiłek pielęgnacyjny, bądź rentę socjalną.

Z perspektywy podatkowej nie ma żadnego znaczenia pochodzenie otrzymywanych przez podatnika alimentów (to znaczy, czy wypłaca je osoba, na której faktycznie ciąży obowiązek alimentacyjny, czy też Fundusz Alimentacyjny).

Podstawa prawna:
ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych [Dz. U. 2012, poz. 361] – art. 9, ust. 1, art. 21, ust. 1, pkt 127.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna numer 52/2015 (3945).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *