Bezrobotny też musi płacić podatki

młotek3Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż brak pracy i prawa do zasiłku nie jest powodem do wstrzymania wykonania decyzji wydanej przez organy podatkowe. Podatki trzeba płacić.

Podatniczka domagała się, ażeby wykonanie decyzji dyrektora lubelskiej Izby Skarbowej zostało wstrzymane, aż do rozpatrzenia jej zażalenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjne w Lublinie. Jako argument za tym podała opis swojej sytuacji materialnej – ani ona, ani jej mąż nie mają stałego zatrudnienia, ani prawa do zasiłku. Mężowi sporadycznie udaje się podjąć pracę dorywczą, dzięki której się utrzymują, a spółka, w której kobieta posiada udziały, zanotowała stratę.

Zażalenie podatniczki zostało oddalone przez sąd, który uznał, że zubożenie spowodowane zapłatą podatku nie może stanowić usprawiedliwienia dla zwolnienia z konieczności jego zapłaty. Gdyby tak bowiem było, nikt podatków by nie płacił.

Według Najwyższego Sądu Administracyjnego zażalenie kobiety mogłoby zostać  rozpatrzone pozytywnie, gdyby udowodniła, że zebranie przez nią pieniędzy na uiszczenie podatku będzie niosło ze sobą nieodwracalne skutki w postaci przykładowo zlikwidowania prowadzonej działalności gospodarczej, zwolnienia zatrudnionych pracowników, sprzedaży składników majątku trwałego, albo mieszkania, w którym mieszka wraz z rodziną.

Orzecznictwo:

Postanowienie Najwyższego Sądu Administracyjnego sygn. akt II FZ 2008/14

Źródło: DZIENNIK GAZETA PRAWNA, nr 7/2015 (3900).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *