Auto w garażu pracownika, VAT odliczony w całości

car garageWykorzystywanie samochodów służbowych w celach prywatnych wyklucza możliwość odliczania 100%. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zezwolił jednak na parkowanie takich pojazdów w pobliżu miejsca zamieszkania pracownika.

Firma prowadząca działalność związaną z rozprowadzaniem gazetek handlowych i ulotek weszła w konflikt z organem podatkowym, który uznał, że nie może ona skorzystać z całkowitego odliczenia VAT, skoro zezwala pracownikom na parkowanie służbowych aut w pobliżu ich miejsca zamieszkania, a zatem nie może wykluczyć wykorzystywania pojazdów w celach prywatnych. Procedury wypracowane przez przedsiębiorstwo zostały uznane za niewystarczające.

Podatnik bronił swojego stanowiska, gdyż był przekonany, że przedsięwziął wszelkie kroki niezbędne dla ograniczenia ryzyka użycia samochodów firmowych w celach prywatnych.

Procedury, które opracował i wdrożył, związane były z prowadzeniem ewidencji przebiegu pojazdu oraz zobowiązaniem pracowników do wykorzystywania samochodów wyłącznie w celach służbowych (niestosowanie się do tego zalecenia zagrożone było karą finansową, lub wynikającą z Kodeksu pracy, albo rozwiązaniem umowy o pracę, co zostało zawarte w regulaminie przedsiębiorstwa). Parkowanie natomiast samochodów przy miejscu zamieszkania pracowników właściciel firmy uzasadniał koniecznością szybkiej reakcji ze strony pracowników. Charakter ich pracy wymagał dużej mobilności i w razie potrzeby natychmiastowego pojawienia się w miejscu wymagającym interwencji ze strony konkretnego pracownika (samochody wykorzystywane były przez osoby na stanowiskach związanych z prowadzeniem kontroli dystrybucji materiałów firmowych).

Krakowski WSA, do którego zwrócił się podatnik, uznał jego rację. Orzekł, iż przedsiębiorca nadal ma prawo do całkowitego odliczania VAT związanego z eksploatacją służbowych pojazdów, gdyż działania podjęte przez niego były uzasadnione, a kroki zastosowane w celu ograniczenia możliwości wykorzystania firmowych aut – wystarczające.

Orzecznictwo:

Wyrok krakowskiego WSA z 20.01.2015 roku o sygn. akt I SA/Kr 1834/14.

Źródło: Gazeta Podatkowa nr 16/2015 (1161).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *