Strata do odliczenia, ale w pewnych granicach

oszczędzanie2W ciągu jednego roku można odliczyć maksymalnie 50 procent wysokości straty z poprzednich lat. Nie wolno więcej nawet w sytuacji, gdy później przedsiębiorstwo przestaje istnieć.

Jeden ze wspólników spółki, która została postawiona w stan upadłości w 2007 roku, prosił o interpretację w sprawie rozliczenia straty, która została wykazana przez 4 ostatnie lata funkcjonowania spółki. Wynosiła ona łącznie niemal 495 tysięcy złotych. Firma została zlikwidowana ostatecznie w 2012 roku. Wspólnik chciał za jednym zamachem rozliczyć stratę przy składaniu deklaracji za 2012 rok. Był on przekonany, że może to zrobić, ponieważ spółka przestaje istnieć, toteż później nie byłoby to już możliwe. W ostatnim roku działalności firma osiągnęła zysk w wysokości z górą 470 tysięcy złotych.

Jednak dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach miał na ten temat inną opinię. Powołał się przy tym na art.9, ust. 3 ustawy o PIT [Dz. U. 1991 nr 80 poz. 350], zgodnie z którym przewiduje się odliczenie straty w ciągu jednego roku na poziomie maksymalnie 50 procent. W przypadku, kiedy podatnik nie będzie już kontynuował działalności w żadnej formie, nie ma on już możliwości rozliczenia straty w późniejszym terminie.

Interpretacja dyrektora katowickiej Izby Skarbowej z 23 grudnia 2014, nr IBPBI/1/415-983/14/AP

Źródło: DZIENNIK GAZETA PRAWNA, PODATKI I KSIĘGOWOŚĆ nr 11/2015 (3905)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *