Od obecności kierowcy zależy, kiedy powstaje obowiązek podatkowy

ślub5PKWiU zalicza do dwóch różnych grup usługi związane wynajmem samego pojazdu (ciężarówki, lub samochodu osobowego) oraz pojazdu wraz z kierowcą. Przynależność do poszczególnych kategorii powoduje, że są one odmiennie traktowane przez fiskusa.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług grupa „Wynajem i dzierżawa” obejmuje wynajem auta osobowego, lub ciężarowego bez obsługi  kierowcy. Natomiast do grupy „Usług transportowych” zakwalifikowany został wynajem pojazdu wraz z kierowcą. Z podatkowego punktu widzenia konsekwencje tego rozdziału  wiążą się z różnicą w określaniu momentu powstania obowiązku podatkowego – dla wynajmu samochodu z kierowcą ma on miejsce w dniu wykonania usługi, czyli na zasadach ogólnych. W odniesieniu do wynajmu samego auta zastosowanie ma art. 19a, ust. 5, pkt 4, lit. b ustawy o VAT [Dz. U. 2004, nr 177, poz. 1054 ze zm.], który uznaje, że obowiązek podatkowy generowany jest z chwilą wystawienia faktury.

Jednak tutaj należy wziąć pod uwagę, że gros transakcji wynajmu dotyczy sytuacji, gdzie stroną jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, a w takich okolicznościach przedsiębiorca nie ma obowiązku wystawiania faktury, a nawet może odmówić zafakturowania usługi mimo wyraźnego życzenia klienta. Zatem w takim przypadku, kiedy faktura nie została wystawiona, albo do jej wystawienia doszło z opóźnieniem, za moment powstania obowiązku podatkowego uznaje się dzień, na który strony ustaliły termin płatności.

Przykładem wynajmu samochodu wraz z kierowcą jest modne ostatnio świadczenie usług transportowych dla Nowożeńców – kiedy to auto wynajmowane jest na jeden, bądź dwa dni, a kierowca przewozi Młodych na umówionej trasie.

Jako przykład wynajmu wyłącznie auta można podać usługę związaną z udostępnieniem ciężarówki, która klient samodzielnie wykorzystuje przy przeprowadzce.

Źródło: Biuletyn VAT, INFOR FK platforma Księgowych i kadrowych nr 22 (220) / 2014.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *