Nie strasz dłużnika na facebooku

MONEY  QUARRELPożyczając pieniądze, nawet bliskiej osobie, zawrzyj umowę na piśmie, jeśli kwota przekracza 500 złotych. Łatwiej potem wyegzekwować jej zwrot.

Udzielając pożyczki znajomym często nie decydujemy się na zawarcie pisemnej umowy pożyczki. Tymczasem ze względu na pożyczone (i nieoddane) pieniądze niejedna przyjaźń uległa rozpadowi, a portfel okazał się pusty.

Prawo cywilne przewiduje zawieranie umowy na piśmie w stosunku do umów pożyczki dla kwoty przekraczającej już 500zł. Taka umowa powinna uwzględnić dane jej stron, sumę, jaka jest pożyczana oraz wskazywać termin, w którym pożyczkobiorca zobowiązuje się ją spłacić. W sytuacji, kiedy nie określono terminu, w razie przedłużającego się uchylania od zwrócenia pożyczonej kwoty, pożyczkodawca ma dzięki pisemnej umowie w ręku argument pozwalający odzyskać pieniądze. Kodeks cywilny [Dz. U. 2014, poz. 121] przewiduje bowiem, że spłata powinna być uregulowana w ciągu 6 tygodni od wypowiedzenia umowy przez pożyczkodawcę.

Natomiast, jeżeli pieniądze zostały pożyczone wyłącznie na podstawie umowy słownej, pożyczkodawca może znaleźć się w trudnej sytuacji. Ratować go może jedynie obecność świadka w momencie zawarcia umowy. Będzie on mógł potwierdzić, że transakcja w ogóle miała miejsce. Bardzo często już samo przypomnienie o tym działa na dłużnika mobilizująco i zwraca on pieniądze bez konieczności korzystania z pośrednictwa prawnika.

Jednak, jeśli umowa nie została zawarta na piśmie, ani w obecności świadka, odzyskanie udzielonej pożyczki może być dalece utrudnione. Mimo to, pożyczkodawca absolutnie nie może posuwać się do umieszczania informacji o nieuczciwości pożyczkobiorcy na różnego rodzaju portalach społecznościowych, bez względu na to, jak bardzo czułby się pokrzywdzony, ponieważ w tym momencie to on naruszałby cudze dobra osobiste, co mogłoby się spotkać z konkretnymi konsekwencjami natury prawnej w stosunku do niego.

Źródło: DZIENNIK GAZETA PRAWNA, nr 11 (3904) / 2015.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *