Podwyżka świadczeń dla rodziców mających pod opieką dzieci niepełnosprawne

14.3.ONW maju po raz pierwszy niepracujący rodzice dziecka niepełnosprawnego otrzymają wyższe świadczenie pielęgnacyjne. W ostatecznym rozrachunku mają one osiągnąć poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 Wprowadzenie zmian przewidziano na 3 etapy: między majem, a grudniem 2014 – świadczenie wzrośnie wówczas o 180 złotych i wyniesie 800 zł. W tym czasie rodzic będzie otrzymywać także dodatek w wysokości 200 złotych (razem 1 tysiąc złotych). W kolejnym etapie, między styczniem, a grudniem 2015 świadczenie ma wynosić 1200 złotych, a w 2016 roku – 1300 złotych.

Nie jest konieczne wnioskowanie o zmianę wysokości świadczenia. Automatycznie zostanie podwyższona  jego kwota. Nie można jednak wykluczyć, że w terminie, kiedy zazwyczaj gmina wypłaca świadczenie rodzicom dziecka niepełnosprawnego, nie otrzymają oni jeszcze podwyżki, lecz dostana ją później w formie wyrównania. Wynika to z faktu, że nowelizowana ustawa o świadczeniach rodzinnych wchodzi w życie z dniem 1 maja bieżącego roku – czyli w tym samym miesiącu, kiedy ma nastąpić podwyżka. Tymczasem ustawa nie została jeszcze podpisana przez prezydenta, musi poza tym być ogłoszona w Dzienniku ustaw, a i gminy również potrzebują czasu na dokonanie niezbędnych czynności. Stąd należy się liczyć z pewnym poślizgiem w wypłatach zwiększonych świadczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *