Co wolno wojewodzie…

kasa w rękachSzacunkowo określać dochód może wyłącznie organ podatkowy. Podatnik musi przedstawić udokumentowane dane.

Podatnik w 2013 roku sprzedał udziały w spółce z o.o. za łączną kwotę piętnastu tysięcy złotych. Przychód uzyskany w ten sposób powinien wykazać  podczas rozliczenia podatkowego jako pochodzący ze źródła „kapitały pieniężne” w formularzu PIT-38. Ale od przychodu można odliczyć również poniesione koszty. Różnica między przychodem, a kosztami to dochód (jeśli koszty są mniejsze niż przychód), bądź strata (jeżeli koszty przewyższają przychód). W ostatnim przypadku nie trzeba odprowadzać podatku, jednak niezbędne jest wykazanie straty w rozliczeniu.

Do kosztów uzyskania przychodów należą między innymi wydatki poniesione na zakup, czy objęcie udziałów, jak wskazuje art. 30b, ust. 2, pkt. 4 ustawy o PIT (Dz. U. 2012, poz. 361 ze zmianami). Warto przy tym pamiętać, że odrębne przepisy odnoszą się do kosztów udziałów zbywanych, a objętych w zamian za wkład niepieniężny. Kosztu zakupu udziałów podatnik nie pamiętał.

Obowiązkiem podatnika jest precyzyjne określenie podstawy opodatkowania. Nie można się przy tym opierać na orientacyjnych obliczeniach.  W określeniu wartości udziałów powinna pomóc spółka, której udziały podlegały sprzedaży. Informacje od niej uzyskane będą przydatne podczas ewentualnej kontroli przeprowadzanej przez organy podatkowe. W  sposób szacunkowy może dokonywać obliczeń jedynie organ podatkowy na mocy art. 23 ordynacji podatkowej (Dz. U. 2012, poz. 749 ze zmianami).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *