Zmiany w przepisach podatkowych

sprzedawcaNowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) wywróciła do góry nogami polski system podatkowy. Przedsiębiorcy muszą uczyć się od nowa, w jaki sposób mają poprawnie rozliczać się z fiskusem.

Różnice, jakie można zaobserwować w rozliczeniu podatku od towarów i usług po 1 stycznia 2014 roku, to:

  • Powstanie obowiązku podatkowego. Teraz ma on miejsce w momencie dostawy towaru, bądź wykonania usługi, ewentualnie w chwili dokonania zapłaty, nawet tylko częściowej (mowa tu o przedpłacie, zaliczce, racie) należy w miesiącu zdarzenia od otrzymanych pieniędzy uiścić podatek VAT.
  • Możliwość odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług zależy teraz od terminu, w którym  powstaje obowiązek podatkowy u sprzedawcy, lub usługodawcy. Nie jest dozwolone odliczanie podatku naliczonego wcześniej niż przy składaniu deklaracji za miesiąc, w jakim podatnik otrzyma FV.
  • Zmiana w sposobie fakturowania. Nie ma już obowiązku wystawiania faktury w ciągu 7 dni od transakcji. Obecnie FV można wystawić nawet do 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zapłacono za towar, bądź usługę. Ale też faktury nie można wystawić wcześniej niż 30 dni PRZED dostarczeniem towaru, lub wykonaniem usługi oraz z drugiej strony przed otrzymaniem całości, lub części zapłaty (jeśli dostawa, bądź wykonanie usługi będą mieć miejsce później).
  • Pojęcie „obrotu” znika z ustawy o VAT. Od teraz podstawą opodatkowania podatkiem VAT będzie po prostu zapłata za każde dostarczenie towarów, lub wykonanie usługi.
  • Zlikwidowana została ulga internetowa. Przy rozliczaniu za 2013 rok skorzystać z niej mogli będą tylko ci podatnicy, którzy dotąd nie rozliczali tej ulgi w PIT.
  • Rodzice jedynaków, którzy zarabiają więcej niż 112 tysięcy złotych rocznie tracą możliwość odliczenia ulgi na dziecko.
  • Wzrasta podatek akcyzowy od papierosów i alkoholi. Na paczce papierosów cena będzie wyższa o mniej więcej złotówkę, natomiast półlitrowa butelka wódki zdrożeje o ok. 2 złote.
  • W odniesieniu do lokalnych opłat i podatków tez pojawią się zmiany. Nieznacznie wzrośnie maksymalny limit podatku od nieruchomości.
  • Przedsiębiorcy przy zakupie samochodu wykorzystywanego w firmie będą mogli odliczyć 60 % VAT (nie więcej jednak niż 6 tysięcy złotych).
  • Wrócą auta o masie do 3,5 tony posiadające homologacje ciężarową. Znika przy tym obowiązek posiadania kratki oddzielającej przestrzeń pasażerską od ładunkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *