Orzeczenie o niepełnosprawności pozwala skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej PIT

7.niepełnosprawniNiepełnosprawni z orzeczoną grupą o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osoby posiadające na utrzymaniu osobę niepełnosprawną mogą odliczyć od uzyskanego dochodu wydatki na cele związane z rehabilitacją, w tym również dojazd do placówek leczniczych, w których prowadzona była rehabilitacja.

Warunki przyznania ulgi rehabilitacyjnej określa art. 26, ust. 1, pkt 6 ustawy o PIT (Dz. U. 2012, poz. 361 ze zm.) – mówi on, że dozwolone jest odliczenie od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz cele mające ułatwić codzienną egzystencję osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.

Uprawnione do korzystania z ulgi rehabilitacyjnej są osoby niepełnosprawne z aktualnym orzeczeniem o umiarkowanym, lub znacznym stopniu niepełnosprawności, posiadające decyzje o przyznaniu renty w związku z całkowitą, lub częściowa  niezdolnością do pracy, renty szkoleniowej oraz orzeczenie o niepełnosprawności dla osoby, która nie ma skończonych 16 lat.

Odliczyć można od dochodu uzyskanego w bieżącym roku wydatki poniesione w związku z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym oraz  leczenie m prowadzonym przez zakłady: lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, pielęgnacyjno – rehabilitacyjnej, opiekuńczo – rehabilitacyjnej. Da się odliczyć jeszcze koszty przejazdów odbytych  w związku z leczeniem. Mogą to być przejazdy środkami komunikacji publicznej, karetką transportu sanitarnego, ale też prywatnym samochodem. Przy czym nie są niezbędne faktury za paliwo. Wystarczy przeliczenie pokonanych kilometrów i informacja na temat typu  i marki posiadanego, lub użyczonego pojazdu, a w przypadku transportu publicznego – zakupiony bilet. Najważniejsze, by posiadać rachunek lub fakturę za odbyty turnus rehabilitacyjny.

Osoby niepełnosprawne, dla których dostosowano lokal mieszkalny na potrzeby codziennego życia również mogą skorzystać z ulgi. Poniesione koszty powinny jednak dokumentować.  W sytuacji, kiedy przeróbek nie dokonywała firma, lecz znajomy fachowiec  nieprowadzący działalności gospodarczej, starczy jego pisemne oświadczenie, iż przyjął zapłatę za świadczoną usługę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *