Liechtenstein – (podatkowy) Raj Utracony

13.liechtenstein

Księstwo Liechtenstein włączy się do systemu automatycznej wymiany informacji. W ten sposób przestanie być przyjazny dla osób chcących unikać płacenia podatków we własnych krajach.

W ciągu ostatniej dekady media nagłaśniały sprawę banków w Liechtensteinie – przechowywały one oszczędności najbogatszych Niemców, w związku z czym niemiecki skarb państwa utracił z górą 3 mld euro. To niewielkie księstwo nie zostało dotąd członkiem UE, jednak jest stroną wielu układów i porozumień z Unią.

Już od dawna Liechtenstein był postrzegany jako ziemia obiecana dla tych, co chcą ukryć  swoje oszczędności przed organami skarbowymi. Państwa europejskie, jak również Stany Zjednoczone latami naciskały na władze w Vaduz, aby Liechtenstein przyjął wielostronną konwencję o wzajemnej administracyjnej pomocy w związku ze sprawami podatkowymi (podobnie jak zresztą w przypadku Szwajcarii, która dopiero w zeszłym miesiącu zdecydowała się złożyć podpis  na tym dokumencie).  Polska, jako jedno z 58 Państw podpisała konwencję znacznie wcześniej.

W ramach współpracy między krajami, które przestrzegają zapisów konwencji, ma dochodzić do przepływu informacji umożliwiającego organom podatkowym kontrolowanie, czy podatnicy nie ukrywają poza granicami państwa swoich dochodów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *