Urzędy skarbowe dokonują czynności rozmijających się z przepisami

PrzedsiębiorcaSkarbówka coraz częściej wysyła do przedsiębiorców pisma z żądaniami podania informacji nt. wysokości przychodów. Eksperci podważają zasadność takich poczynań.

Gospodarka spowalnia, wpływy z podatków są niższe niż to miało miejsce w analogicznych okresach w przeszłości. Taka sytuacja wzbudza zaniepokojenie urzędów skarbowych, które szukają nieprawidłowości w składanych zeznaniach podatkowych.

Jak przewiduje artykuł 272 ordynacji podatkowej, dozwolone są następujące czynności dokonywane przez organy podatkowe pierwszej instancji: sprawdzanie, czy deklaracje składane są w terminie, czy wpłacono składki zgodne z deklaracją (również te pobierane przez inkasentów, czy płatników). Do obowiązków organów skarbowych należy też kontrola poprawności dokumentów od strony formalnej i ustalenie, czy stan faktyczny rzeczywiście zgodny jest ze złożonymi deklaracjami. Jednak wśród dozwolonych uprawnień nie ma wymienionej możliwości kierowania do podatnika prośby o podanie powodów zmniejszenia wpłat w porównaniu z analogicznym okresem. Tymczasem, jak zauważają eksperci Konfederacji Lewiatan, nastała istna plaga pism wysyłanych do podatników z żądaniami złożenia wyjaśnień na temat powodów spadku dochodów i wpłacania podatków niższych niż w porównywalnych okresach z lat ubiegłych. Spotyka się również prośby o przedstawienie prognoz odnośnie wpłat podatków w nadchodzących okresach rozliczeniowych. Zdarza się niekiedy, że organy skarbowe grożą przy tym podatnikom nakładaniem kar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *