Kres nadziei na niższe podatki

Pieniądze 2Aktualnie obowiązująca ustawa o podatku VAT przewidywała, że z dniem 1 stycznia 2014 roku wróci on do swojej poprzedniej wysokości, czyli 7 i 22%. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy mający temu zapobiec.

Projekt nowelizacji ustaw o podatku VAT oraz zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym został przyjęty do nowelizacji we wtorek, 1 października.

Jak zakładały już w kwietniu tego roku „Aktualizacja Programu Konwencji na rok 2013” i „Wieloletni Plan Finansowy na lata 2013 – 2016” podatek obrotowy  (VAT) miałby pozostać na tym samym poziomie. Jest to niezgodne z założeniami ustawy z 2011 roku, która zapowiadała powrót stawek VAT do poziomu 22 i 7 procent po upływie 3 lat. W chwili obecnej rząd usprawiedliwia swe działania trudną sytuacją budżetu państwa i kiepską koniunkturą na głównych rynkach eksportowych, które ograniczają wzrost naszej gospodarki.

Nowelizacja ma pomóc w przywróceniu równowagi finansów publicznych i przyczynić się do uzyskania stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego. Założenia te są co prawda szczytne, ale czy ten wysiłek finansowy podatników zostanie rozsądnie wykorzystany?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *